ساخت پیانواسباب بازی با استفاده از تایمر ۵۵۵

ساخت پیانواسباب بازی با استفاده از تایمر ۵۵۵

با استفاده از LM555 میتوان پروژه‌های متعددی ساخت در این مطلب می خواهیم با استفاده از تایمر ۵۵۵ دکمه های پیانو را شبیه سازی کنیم موضوع اصلی پروژه، دادن خروجی به اسپیکر با فرکانس های مختلف تعیین شده است.

قطعات مورد نیاز برای این مدار به صورت زیر هستند:

نام قطعهتعداد
LM5551
پتانسیومتر ۱۰k1
مقاومت ۱k8
خازن ۱۰۰n1
خازن ۱۰u1
خازن ۱۰n1
اسپیکر ۸ اهم۱
سوییچ۷
قطعات مورد نیاز برای پروژه

یک تن صدا صدای تک فرکانسی است که با یک لرزش منظم و با فرکانس خاص به وجود می آید اسپیکر سیگنال الکترونیکی را به تغییرات فشار تبدیل کرده که باعث شنیده شدن صدای تولید شده می‌شود. ‍بدین منظور دیافراگم اسپیکر با توجه به دامنه و فرکانس سیگنال شروع به حرکت و تولید صدا می کند.

شماتیک مدار در شکل زیر نشان داده شده است.

شماتیک مدار پیانو اسباب بازی

همانطور که در شکل نشان داده شده پایه ۲ و ۶ تایمر ۵۵۵ به هم متصل شده و در واقع تایمر اینجا نقش آستابل دارد. مقاومت ها به همراه پتانسیومتر و خازن ۱۰۰ نانو نقش تولید فرکانس را دارند. خازنی که به پایه پنجم متصل شده نویزهای فرکانس بالا را تضمین می‌کند و خازن ۱۰ میکرو خازن کوپلینگ میباشد که دی سی سیگنال را بلاک میکند تا به اسپیکر وارد نشود. با تغییر پتانسیومتر ۱۰ کیلو می‌توان تن های تولید شده توسط کلید ها را تنظیم کرد. فرکانس خروجی تایمر ۵۵۵ در حالت آستابل به صورت زیر به دست می آید:

که در آن Ra و C در مدار ما مقادیر ثابت ۱k و ۱۰۰n هستند و فرکانس با تغییر Rb تغییر میکند. بسته به اینکه کدام سوئیچ زده شود مقاومت Rb مقادیر زیر را می گیرد:

RbSwitch
POTSW1
POT + 1kSW2
POT + 2kSW3
POT + 3kSW4
POT + 4kSW5
POT + 5kSW6
POT + 6kSW7
مقادیر مختلف برای مقاومت Rb

پس از فشردن هر کلید فرکانس مربوط به آن به اسپیکر وارد شده و اسپیکر tone های مختلف (صداهای تک فرکانس) برای هر سوئیچ تولید می کند. شما می توانید برای تغذیه از ولتاژ ۴.۵ تا ۱۸ ولت استفاده کنید. با استفاده از پتانسیومتر می توان کل تن ها را بالاتر یا پایین تر آورد. فایل شبیه سازی پروتئوس پروژه حاضر از لینک زیر قابل دانلود می باشد.

دانلود فایل شبیه سازی پروتئوس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *