پروگرامرهای AVR

پروگرامر (Programmer)

اگر تا به حال برای کامپیوتر برنامه نویسی کرده باشید دیده اید که پس از نوشتن برنامه و کامپایل آن می توان نتیجه را در کامپیوتر دید و در صورت لزوم برنامه را اصلاح یا دیباگ کرد. در مورد میکروکنترلرها اگر در نرم افزارهای شبیه ساز باشیم فایل HEX برنامه کامپایل شده را روی میکروکنترلری که در شماتیک قرار دارد می ریزیم و پس از آن نتیجه را مشاهده می کنیم. اگر با نرم افزار های شبیه ساز میکروکنترلر کار کرده باشید می بینید که برخی اوقات برنامه ای که به راحتی روی برد جواب می دهد در نرم افزار به درستی شبیه سازی نمی شود. بنابراین نمی توان اعتماد کامل به آن کرد. پروگرامرها قطعاتی سخت افزاری هستند که به کامپیوتر متصل شده و برنامه Hex که کامپایل شده را به نحو مناسبی درون ROM یا همان حافظه FLASH میکروکنترلر بارگذاری می کنند. بدین ترتیب می توان نتیجه برنامه ای را که نوشته ایم روی سخت افزار ببینیم. پروگرامرها انواع گوناگونی دارند که مهمترین و معروفترین آنها را در اینجا برمی شماریم.

STK200/300

این برنامه ریز یا پروگرامر بسیار کارایی خوب و سرعت مناسبی دارد. استاندارد بوده و توسط اکثر کامپایلرهای موجود و معروف پشتیبانی می گردد. مزایای زیادی داشته و بسیار مدار ساده ای دارد. این برنامه ریز را به راحتی می توانید خودتان بسازید. شماتیک مربوط به آن در زیر آمده است:

همانطور که می بینید این مدار با استفاده از یک بافر ۷۴HC244 که با قیمت نازلی قابل تهیه است به همراه یک کانکتور DB25 می تواند از طریق پورت پارالل یا همان پورت پرینتر میکروکنترلر ما را پروگرام کند. مدار بسیار ساده بوده و در صورتی که اتصالات را به درستی برقرار کنید به راحتی کار خواهد کرد و نکته خاصی ندارد. نرم افزار های دیباگ به راحتی از این پروگرمر پشتیبانی می کنند و در صورت داشتن آن برنامه ریزی با قابلیت بالا خواهید داشت.

مزایای پروگرامر بالا را گفتیم ولی این برنامه ریز معایبی نیز دارد که در ادامه به آن اشاره می کنیم. اولین اشکالی که به نظر می رسد آن است که این پروگرامر به دلیل آنکه از پورت پرینتر استفاده می کند با لب تاپ قابل استفاده نیست. مورد دیگر آنکه برعکس بقیه پروگرامرها تغذیه کمکی از کامپیوتر نمی گیرد. بنابراین برای کار با این پروگرامر بایستی تغذیه را نیز تهیه کنیم. اگر دو عیب ذکر شده برایتان مسأله ای ندارد می توانید به راحتی از این برنامه ریز لذت ببرید. یکی از دلایل موفقیت AVR در ابتدای بوجود آمدنش معرفی این برنامه ریز توسط شرکت سازنده بود.

ISP Programmer

استفاده از پورت سریال به جای پورت پارالل یا پرنتر این امکان را می دهد تا به کمک مبدل های سریال به USB از شر پروت پرینتر راحت شویم. این دسته از پروگرامرها مشکل پورت پرینتر و تغذیه اضافی را از بین برده اند ولی مشکلات مهم دیگری دارند. اول اینکه مدار ساده ای برای ساخت در مقایسه با STK200/300 ندارند. مورد دیگر آنکه معمولاً توسط کامپایلرها پشتیبانی نمی شوند و باید از نرم افزاری جداگانه جهت برنامه ریزی استفاده کرد. یعنی مثلاً برنامه با CODEVI

SION نوشته و کامپایل می شود و فایل HEX آن توسط نرم افزاری که این پروگرامر را می شناسد و معمولاً توسط سازنده ارائه می گردد روی میکروکنترلر ریخته می شود. این پروگرامرها از STK200/300 گرانتر بوده ولی نسبت به پروگرامر STK500 قیمت کمتری دارند.

STK500

اگر بخواهیم پروگرامری را معرفی کنیم که مزایای STK200/300 را داشته و به علاوه بتوان با استفاده از لب تاپ میکروکنترلر را پروگرام کرد باید از این پروگرمر نام ببریم. سرعت بالا و پشتیبانی خوب در دیباگرها و کامپایلرها از مشخصات این پروگرامر است. اگر از لب تاپ برای کار با میکروکنترلرها استفاده می کنید حتماً این مورد را به یاد داشته باشید که داشتن این پروگرامر بهتر از استفاده از انواع ISP آن است.

استفاده از BOOT LOADER

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که دستگاه ساخته شده قابلیت بروز رسانی نرم افزار داشته باشد تا اشکالاتی که از طرف مشتری منتقل می شود را برطرف سازد؟ در این صوت مشتری چگونه دوباره میکروکنترلر را پروگرام کند؟ بحث درباره این روش در سایت قرار داده خواهد شد ولی به یاد داشته باشید داشتن برنامه BOOT LOADER به شما این امکان را می دهد که به هر صورتی که دلتان بخواهد میکروکنترلر را برنامه ریزی کنید. مثلاً پورت سریال میکرو، SPI، TWI، I/O و … .

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *