معرفی میکروکنترلر AVR

میکروکنترلر AVR

حتماً تا به حال کتابها و سایتهای زیادی دیده اید که در آنها به آموزش میکروکنترلر AVR پرداخته اند. روش آموزش آنها کمابیش با هم مشابه است. معرفی میکروکنترلرهای مختلف AVR و توضیح یکی یکی امکانات جانبی و احیاناً برنامه ای ساده در هر فصل.

روش ما در این سایت برعکس است. ابتدا پروژه ای تعریف می کنیم و در حین انجام پروژه، AVR را آموزش می دهیم. البته پروژه ها طوری تعریف خواهند شد که به موضوع ربط بیشتری داشته باشند.

انتخاب میکروکنترلر AVR مناسب

قبلاً مطلبی درباره انتخاب نوع میکروکنترلر ارائه کردیم. در انتخاب یک نوع از بین انواع مختلف AVR ها باید نکات زیر را در نظر گرفت:

  • امکانات مورد نیاز
  • ممکن است امکان خاصی مدّ نظر باشد که مجبور شویم از نوعی خاص استفاده کنیم.
  • پکیج میکروکنترلر
  • از لحاظ اندازه میکرو و اندازه نهایی برد.
  • قیمت

این را ه خاطر داشته باشید که لزوماً میکروکنترلر گرانتر میکروکنترلر با امکانات و کیفیت بالاتر نیست. (در ایران)

میکروکنترلرهای AVR دارای ۴ خانواده هستند:

  1. TINY AVR ها

خانواده Tiny میکروکنترلرهایی با پایه های کم، تعداد I/O پایین و امکانات جانبی محدود می باشند.

  1. AT90S

خانواده AT90S را عموماً میکروکنترلرهای کلاسیک AVR می نامند. در کل نسبت به Mega AVR ها مشخصات پایین تری دارند. اگر از این نوع می خواهید استفاده کنید، حتماً نیم نگاهی به قیمت آن و قیمت معادل آن از خانواده Mega AVR داشته باشید.

  1. Mega AVR ها

خانواده Mega AVR پر استفاده ترین آنها هستندو به همین دلیل قیمت های مناسب تری دارند. حجم حافظه فلش بیشتر مهمترین تفاوت آنها با دیگر خانواده های AVR است.

  1. XMega AVR ها

خانواده XMega ها نسبت به بقیه جدیدتر بوده و همچنین امکانات بیشتری نسبت به Mega AVR ها دارند. تعداد تایمر بیشتر، تعداد کانال PWM بیشتر، تعداد کانال A/D دقیقتر و بیشتر و همچنین تعداد I/O بیشتر و کیفیت کلی بالاتر، این خانواده را به عنوان میکروکنترلرهای صنعتی معرفی کرده است.

شروع کار با میکروکنترلر AVR

تا به حال در مورد انتخاب میکروکنترلر AVR صحبت کردیم. حال می خواهیم یک برنامه ابتدایی نوشته و نتیجه اجرای آن را روی میکروکنترلر AVR ببینیم. یک انتخاب مهم دیگر داریم و آن این است که از میان کامپایلرها سراغ کدام برویم و یا به بیان بهتر کدام کامپایلر برای شروع به کار با AVR مناسب تر است؟

ساختار برنامه های AVR

برنامه های میکروکنترلر AVR به دو زبان C و BASIC نوشته می شوند در واقع کامپایلرهای آن به این دو دسته تقسیم می شوند. برای تنظیم رفتار امکانات جانبی میکروکنترلرهای AVR رجیسترهایی تعریف شده است. کار با رجیسترها و مقداردهی آنها نیاز به آشنایی با اسامی و مقادیری که بایستی در آنها قرار گیرد دارد که برای افراد مبتدی چندان آسان نیست و بدین جهت بایستی مدت زمانی را صرف یادگیری آنها کنند. از میان کامپایلرهای مختلف، Codevision به دلیل داشتن ویزاردی نسبتاً کارآمد از محبوبیت زیادی برخوردار بوده و بهترین کامپایلر برای شروع به کار با AVR می باشد. امکانات مختلف میکروکنترلر همراه با مقداردهی آنها در این کامپایلر به صورت خودکار انجام می گیرد و شما تنها نیاز به نوشتن اصل برنامه تان را دارید. پیشنهاد ما نیز برای یادگیری AVR این کامپایلر است. ولی همواره به خاطر داشته باشید که با رجیسترهای مختلف AVR در حین کار آشنا شوید تا بتوانید برنامه های بسیار قوی و خوب بنویسید.

شبیه سازی برنامه های AVR و معرفی نرم افزار Proteus

برای یادگیری AVR ناگزیر هستید تا برنامه نوشته و نتیجه آن را ببینید. میکروکنترلر مثل یک مدار آنالوگ نیست که مثلاً با شبیه سازی شکل موجی را ببینید یا مشخصه ای از مدار را تنظیم کنید. بسیاری از برنامه های میکروکنترلر نوشته شده که کاری فیزیکی انجام دهد که قابل دیدن است. مثلاً کار با موتورها، نمایشگرها و … . یکی از نرم افزارهایی که به شبیه سازی میکروکنترلهای می پردازد نرم افزار Proteus است که در میان دانشجویان کاملاً شناخته شده است. این نرم افزار می تواند برنامه ای را که نوشته اید تا حدی شبیه سازی کند. شروع کار با AVR بد نیست با آشنایی با این نرم فزار باشد ولی به خاطر داشته باشید برای شبیه سازی میکروکنترلرها در برنامه های حرفه ای به هیچ وجه از این نرم افزار استفاده نمی شود. اصولاً جهت شبیه سازی هیچ بردی که میکروکنترلر دارد از این نرم افزار استفاده نمی شود. در این باره در بخش Debug مفصل صحبت خواهیم کرد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *